Rajd Śladami walk o Przemyśl w listopadzie 1918 roku - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Przemyślu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Rajd Śladami walk o Przemyśl w listopadzie 1918 roku

Kronika > Aktualności 2015 /16

11 listopada w MOS wzięliśmy udział w rajdzie „Śladami walk o Przemyśl w listopadzie 1918 roku”.
Rajd organizowany przez przemyski oddział PTTK rozpoczął się o 9.00 na placu Orląt Przemyskich. Przewodnik przedstawił sytuację odzyskania przez Przemyśl niepodległości w 1918r. Następnie uczestnicy rajdu w tym również wychowanki i wychowawcy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii poruszali się po ulicach miasta, tak jak przebiegały walki w listopadzie 1918r. Odwiedziliśmy takie miejsca jak Kamienny Most, Dworzec PKP gdzie formowały się polskie jednostki, które przybyły na odsiecz Przemyśla, a następnie Lwowa. W dalszej części rajdu poruszając się ulicami Dworskiego, Smolki, Słowackiego odwiedziłyśmy najważniejsze miejsca tamtych zdarzeń. Rajd zakończył się na Cmentarzu Głównym, gdzie odwiedziłyśmy groby poległych w walkach o Przemyśl w 1918r. Byłyśmy tak bardzo zdeterminowane i zaciekawione że  nawet zapowiadający się deszcz nie zniechęcił nas do dalszej trasy.
O godzinie 12.00 uczestniczyłyśmy w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości w Przemyślu śpiewając hymn państwowy oraz oddając cześć poległym za wolność Polski.


Wizyta w Schronie – Muzeum
W ramach zwiedzania zakątków Przemyśla odwiedziliśmy schron z  II wojny światowej, w którym znajduje się ekspozycja historyczna „Przemyśl w latach 1939-1945”. Listopadowe wyjście umożliwiło wychowankom głębsze poznanie historii Przemyśla. Oprowadzający Tomasz Zając przybliżył tematykę II wojny światowej w Przemyślu i rolę jaką odegrał odwiedzony obiekt  w 1941r. Byłyśmy zaciekawione wystawą, która tam się znajduje (zdjęcia dawnego Przemyśla, dokumenty i umundurowania z okresu II wojny światowej, akcesoria życia codziennego każdego żołnierza: menażki, manierki, talerze, sztućce oraz uzbrojenie przez nich używane). Cieszyłyśmy się z możliwości dosłownego „dotknięcia kawałka historii”. Na koniec wpisałyśmy się do księgi pamiątkowej życząc opiekunom obiektu, czyli „Przemyskiemu Stowarzyszeniu Opieki i Rewitalizacji Linii Mołotowa -PROJEKT 8813” sukcesów w dalszej działalności.

M.P.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego